Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

ερωτηση για php

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò dimcal. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος dimcal στις 20-09-2011, 15:58. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  19-09-2011, 02:49 67385

    ερωτηση για php

    Εχω ενα <div> μεσα στο οποιο εχω φορτωσει με jqeury μια σελιδα php . Θελω μεσα απο την σελιδα στο div να αλλαξω μια μεταβλητη που ειναι δηλωμενη global (εξω απο συναρτηση)  στην σελιδα που περιεχει το div .

    εχω δοκιμασει τα εξης και δε δουλεψανε (η μεταβλητη λεγεται rest)

    window.rest=0;
    parent.rest=0;
    parent.window.rest=0;
    window[rest]=0;
    top.rest=0;


    εχετε καμια ιδεα??

  •  19-09-2011, 11:40 67396 σε απάντηση της 67385

    Απ: ερωτηση για php

    Για να το κάνεις αυτό στην σελίδα που φόρτωσες, πρέπει να κάτεβεις στο DOM της σελίδας. Αφού φορτώσεις στην σελίδα με jQuery, μπορείς πάλι με jQuery να καλέσεις πχ μια function της σελίδας που φορτώνεις η οποία αλλάζει την τιμή του variable που θες. Εάν θέλεις να το κάνεις κατευθείαν πρέπει να βρεις το κατάλληλο function (Ancestors κλπ) ώστε να πέσεις στο DOM της σελίδας που φόρτωσες και να αλλάξεις την τιμή.
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  20-09-2011, 15:58 67428 σε απάντηση της 67396

    Απ: ερωτηση για php

    το προβλημα ειναι οτι απο τη σελιδα που εχω φορτωσει μεσα στο <div>  δε μπορω να αλλαξω τη μεταβλητη εξω απο το <div>.... εχω χρησιμοποιησει την εντολη load της jquery για να φορτψσει το div . δε γνωριζω αν η σελιδα στο div μπορει να αλλαξει με καποιο τροπο τη μεταβλητη στη σελιδα που περιεχει το div
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems